Havuz Ekipmanları

Havuzların günümüzde ihtiyaca, amaca binaen çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Bundan dolayı uzunluğu, genişliği, tasarımı farklılık arz etmektedir. Bunlar süs havuzları, prefabrik havuzlar, olimpik havuzlar ve tabi ki yüzme havuzları. Su sesinin insanı tedavi eden bir yanı olduğu bilinmektedir. Bu yüzdendir ki hastane bahçelerine süs havuzları yapılmaktadır. Su sesinin insana dinginlik verdiğinden yola çıkarak camilerimizde de süs havuzu kullanılmaktadır. Günümüzde farklı ışıklandırmalar ve tasarımlarla alışveriş merkezleri, restoran gibi yerlere yapılarak şık bir görüntü verilmektedir. Artık müstakil evlerde, site içerisindeki evlerde de havuz bulunmaktadır. Yaşam alanlarımızı süsleyen bu havuzlar hem iç mekâna hem dış mekâna uygulanabilmektedir. Bu bakımdan birçok özelliğe sahip olmak durumundadır. Bulunması gereken Havuz Ekipmanları:

1- Havuzun mekanik tesisatı

2- Havuzun elektrik tesisatı

3- Havuzun izolasyonu

Evde Havuza Sahip Olmak Bir havuzun yapımında ilk olarak havuzun mekanik sisteminden başlamak gerekirse: Öncelikle havuzun hangi amaca hizmet edileceğin bilinmesi gerekmektedir. Ebat ve tasarımı planlanmalıdır. Elektrik tesisatı da olabilecek en güvenli şekilde yapılmalıdır. Yoksa tehlikelere yol açabilmektedir. Mesela parklardaki alışveriş merkezlerinde ki sus havuzlarında elektrik tehlikesinin olduğuna dair yazı yazılmaktadır.

Havuz Bakımı

Havuzun izolasyonu meselesi de bir havuz yapımı için ilk ve en önemli maddedir. Havuzdaki suyun dışarı sızmasını ve dışardaki suyun içeri sızmasının önlenmesi adına yapılmaktadır. Suyun hijyeni için kullanılan maddeler zamanla havuzun zeminini aşındırmaktadır. Bunun için aralıklarla tadilattan geçmelidir. Havuzun hijyeni için de eğer çok kişinin kullandığı bir yüzme havuzu ise bakımı düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Temizliği ve PH dengesi için kullanılan ekipmanlar:

# Dezenfektanlar

# Yosun önleyiciler

# PH düzenleyiciler

Havuz Ekipmanları, havuz filtrasyonu kirlenmesine fırsat vermeden sürekli suyun duru kalmasını sağlamaktadır. Havuzun dezenfeksiyon sistemi de suyun içinde bakteri ve virüs oluşumunu engellemektedir. Havuzun sıcaklığını ayarlamakta önemli bir faktördür. Bunun için bir diğer havuz ekipmanı da termometredir. Açık havuzlar kış aylarına girerken de ayrı bir bakım istemektedir. Havuzun suyu tamamen boşaltılmamalı ve suyun donmaması için içerisine kimyasal malzeme koyulması gerekmektedir. Eğer havuzu uzun yıllar ve sorunsuz kullanmak istiyorsanız kullanılan ekipmanların ayrı ayrı kaliteli malzemelerden ve iyi bir işçilikle yapılması çok önemlidir.

Yukarı