Havuz Kimyasalları

Kışın kapalı mekânda, yazın ise açık mekânda tercih edilen havuzun temizliği için kullanılan birçok kimyasal ürün vardır. Sağlık Bakanlığı tarafından havuz suyunun sahip olması gereken değerler belirlenmiştir. Havuz kimyasalları kullanılmasının ilk sebebi suyun berrak olmasıdır. Bir diğer sebebi ise havuz suyunun kirlerden ve mikroplardan arındırılmasıdır. Havuz için kimyasallar kullanılmadan önce Sağlık Bakanlığı yapılacak olan bakımın aralığını belirlemelidir. Havuz kimyasalları insan sağlığına zarar vermeyecek düzeyde kullanılmalıdır. Otel, site ve villa havuzlarında suya karıştırılması gereken kimyasalların miktarları farklıdır. Doğru miktarları kullanabilmek için Sağlık Bakanlığının belirlediği değerlere bakılmalıdır.

Kullanılan Havuz Kimyasalları

• Havuz suyunda bulunan tozları temizlemek için havuz filtrasyonu kullanılır.

• Filtrasyonun sudaki çok küçük tozları temizleyemediği durumlarda çöktürücü adı verilen kimyasallar kullanılır. Toz hali de bulunan çöktürücünün havuza döküldükten 1 gün sonra temizlenmesi gerekmektedir.

• Havuz suyunun PH değeri 7,6 olmalıdır. Bu PH değerinde mikrop kapma, göz yanması gibi sorunlarla karşılaşılmaz. PH değeri yükseldiğinde ya da düştüğünde bazı problemler yaşanabilir. Alkalinite, suyun PH değerini insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde dengede tutar. PH yüksekliğinde su bulanıklaşır, matlaşır.

• Havuz ıslak bir ortam olduğu için zamanla yeşermeler olur. Bu yosunlar oluşmadan önce yosun önleyici kullanılmalıdır.

• Havuz sularının olmazsa olmazı klordur.

Havuz suyuna dışarıdan karışan ya da havuz suyunda kendiliğinden üreyen bakterileri yok etmek için kullanılır. Bu bakteriler insan sağlığı için tehlike oluşturur. Havuz suyuna bulaşabilecek mantarları yok etmekte de etkilidir. Ancak klorun fazlası da sağlık için zararlıdır. Havuzda koku oluşturabilir. Sağlık Bakanlığının belirlediği değerlere göre kullanılan Havuz kimyasalları , insan sağlığına herhangi bir zarar vermeyecektir. Kimyasalların az veya çok kullanılması ciddi sorunlara yol açabilir. Sağlıklı bir yüzme havuzunun suyu içme suyu gibi temiz, berrak olmalıdır. Ter, güneş kremi, kepek, salya ve bazen de idrar havuz suyunda kirliliğe neden olmaktadır. Belirtilen Havuz kimyasalları kullanmak havuz içerisinde biriken bu maddeleri yok edecektir. Suyun sahip olması gereken klor ve PH değeri ‘Havuz Suyu Yönetmeliği’ içerisinde belirtilmiştir. Havuz suyuna dökülen klorun suya tamamen karışabilmesi için havuz en az 4 saat çalıştırılmalıdır.

 

     Pro CHLOR 56 (Stabil Toz Klor)
Havuz suyunda oluşan inorganik kirliliğin,mikroorganizmaların,bakteri ve mantarların bertaraf edilmesinde kullanılan,%56 aktif klor içerikli,çabuk çözünen Stabil Toz dezenfektan
KOD AMBALAJ PAKET FİYAT
  50 kg 1 Adet -
  5 kg 1 Adet -
  25 kg 1 Adet -
  15 kg 1 Adet -
  10 kg 1 Adet -
 
CHC 65 - CHC 70 - HTH - Kalsiyumhipoklorit(Sodyum proses) Calciumhypochlorite
Kalsiyumhipoklorit %70(Sodyum proses) Calcium hypochlorite Yüzme havuzu,jakuzi,arıtma,içme ve kullanma sularının dezenfeksiyonunda kullanılan,bakteri,mantar,virüs ve inorganik kirliliğin bertaraf edilmesinde kullanılan,inorganik yapıya sahip,%70 aktif klor içerikli, STABILIZATORSÜZ(CNa),hızlı çözünen, granül dezenfektan.
KOD AMBALAJ PAKET FİYAT
  45 kg Adet -
  40 kg Adet -
  10 kg Adet -
 
Pro CHLOR 90 (Stabilizatörlü Toz Klor) TCCA-Grnl.
Havuz suyunda oluşan inorganik kirliliğin, mikroorganizmaların,bakteri mantar ve virüslerin bertaraf edilmesinde kullanılan,%90 aktif klor içerikli, yavaş çözünen Stabilizatörlü Toz dezenfektan
KOD AMBALAJ PAKET FİYAT
  50 kg 1 Adet -
  10 kg 1 Adet -
 
Pro TAB 90 (200 gr.Tablet Klor)
Havuz suyunda oluşan inorganik kirliliğin ve mikroorganizmaların bertaraf edilmesinde kullanılan,%90 aktif klor içerikli,yavaş çözünen, 200 gr.lık Stabil dezenfeksiyon tabletleri
KOD AMBALAJ PAKET FİYAT
  50 Adet -
  5 Adet -
  10 Adet -
 
ProSHOCK®- baglı klor giderici (Aktif Oksijen Tozu)
ProSHOCK® Bağlı Klor Giderici aktif oksijen tozu- Havuz ve jakuzi sularında,Bağlı klor ve kokuyu gideren,Serbest klorun etkisini artıran, havuz suyunda ve filtre içinde biriken yağları bertaraf eden,rutin klor ve pH düşürücü tüketimini azaltan,hızlı çözünen, OKSİTLEYİCİ haftalık ŞOK ürünü. (100m³ Havuz suyuna 1,2 kg/hafta)
KOD AMBALAJ PAKET FİYAT
  5 kg Adet -
  25 kg Adet -
  10 kg Adet -
  1 kg Adet -
 
MULTI - 4 - TAB (Çok Fonksiyonlu Tablet dezenfektan)
%80 Stabil aktif klor içeriğiğle,Havuz suyunda oluşan inorganik kirliliğin ve mikroorganizmaların bertaraf edilmesinin yanısıra,Yosun Önleyici, Çöktürücü ve pH düşürücü içeren,yavaş çözünen kompakt ve mükemmel bir haftalık tablet dezenfeksiyon ürünü.
KOD AMBALAJ PAKET FİYAT
  50 kg Adet -
  5 kg Adet -
  10 kg Adet -
 
Pro CHLOR - L (Sıvı Klor) Sodyumhipoklorit
Yüzme havuzları ve jakuzi sularının dezenfeksiyonunda kullanılan, bakteri, mantar ve virüslerin bertarafını sağlayan sıvı dezenfektan
KOD AMBALAJ PAKET FİYAT
  75 kg Adet -
  30 kg Adet -
 
Pro BROM T-20
Havuz ve jakuzi sularında bakteri,virüs, mantar, yosun ve mikroorganizmaların bertaraf edilmesi için kullanılan yosun oluşumunu engelleyen, özellikle kapalı alanlarda koku oluşturmaması sebebiyle tercih edilen 20gr.lık tablet normda klor içermeyen güçlü dezenfektan.
KOD AMBALAJ PAKET FİYAT
  10 kg Adet -
 

 

Yukarı